Jak vybrat světelný zdroj

Proti rokům minulým je dnes na trhu více možností jak rozsvítit interiéry i exteriéry bytů, domů, kanceláří a dalších prostor. Nabídka je široká a tak je někdy problém se v ní orientovat. Zkusme si tedy světelné zdroje více přiblížit a obeznámit se s jejich vlastnostmi.

Základní a důležité rozdělení zdrojů světla je to, na jakém principu fungují. S tím potom úzce souvisí vlastnosti jednotlivých typů žárovek. Důraz je kladen na energetickou účinnost, barevnost, životnost… A z toho vyplívají i výhody a nevýhody jednotlivých druhů, vhodnost použití a další. Vysvětlovat složitě technologie jejich výroby a použité materiály by asi nemělo smysl. Zaměřme se raději na vlastnosti, které zajímají každého spotřebitele, který chce doma svítit. A to efektivně a úsporně zároveň.

Úsporná žárovka
Oficiální název je kompaktní zářivka. Vyrábějí se v různých tvarech a s několika druhy patic (závitů). Jejich výhodou je úspora energie, tedy vysoká energetická účinnost a vysoká životnost. Také jejich světlo je kvalitní. Jejich slabší stránkou je pomalejší náběh do plného výkonu. Proto se hodí spíš do místností, kde se svítí delší dobu v jednom kuse. Také jejich pořizovací cena by se dala označit za nevýhodu. Nicméně při její úspoře a životnosti to nelze brát jako velkou nevýhodu.
Úsporné žárovky rozdělujeme podle barvy světla:
- studená bílá
- teplá žlutá
- teplá bílá

Halogenová žárovka
Je vlastně taková vylepšená klasická žárovka. Nicméně halogenový světelný zdroj je energeticky účinnější, odolnější a v dnešní době cenově dostupný. Nejnovější technologie eliminovaly ultrafialové záření, které jejich provozem vzniká a tak jsou i z tohoto hlediska bezpečné. Baňka halogenové žárovky je při provozu velmi horká. Je proto lepší je umísťovat do uzavřených svítidel.

LED
První diody byly barevné, a když spatřila světlo světa i ta bílá, hned se začalo uvažovat o jejím využití v osvětlení. A tak se také stalo. LED technologie se stále vyvíjí. Ale už nyní jsou žárovky vyrobené na tomto principu velmi odolné proti vibracím, častému spínání i dalším faktorům. Navíc umí být LED žárovky malé, barevné, stmívající se … A neobsahují rtuť. Mají vysokou energetickou účinnost a velmi dlouhou životnost. Na našem trhu jsou LED zdroje světla ještě trochu opomíjená a to z důvodu vysoké ceny.

Jasně a stručně
Klasické žárovky vynecháme. Jejich prodej končí a zásoby v domácnostech nejsou bezedné. U těch světelných zdrojů, které mají budoucnost, si proveďme shrnutí, které napomůže při rozhodování, který z nich si pořídit právě k vám domů nebo na pracoviště.

Nejvyšší úsporu vzhledem ke spotřebě energie a výkonu stále ještě znamenají kompaktní zářivky (úsporné žárovky). Nejlépe je to vidět na porovnání příkonu u jednotlivých druhů svítidel. Například úsporná žárovka 10W je srovnatelná s klasickou, která by měla výkon 46W. Novější halogenové jsou na tom v porovnání trošku hůře. Horší je to i s jejich životností. Ta je 2000 – 3000 hodin, kdežto u úsporných žárovek je to 6000 – 20 000 hodin. Jasně vedou LED, u kterých se uvádí životnost až 50 000. Kromě toho mají LED zdroje světla i velmi vysokou svítivost. Například LED 3,5W je srovnatelná s halogenem 25W.

Co se týká ceny, je to celkem jasné. Bezkonkurenčně nejdražší jsou LED technologie, následují úsporné zářivky a nejlevnější jsou halogeny. Je ale otázka, co se víc vyplatí. Když už známe ostatní výhody či nevýhody světelných zdrojů, stojí za to o tom asi pouvažovat.

Všechny druhy žárovek jsou vyráběny s několika druhy závěrů (patic). Jednotlivé patice se liší šířkou uzávěru. Je proto důležité, než se dáte do výběru vhodného světelného zdroje, ověřit si, jaká patice je vhodná pro vaše svítidlo.

Na následujícím příkladě si vysvětlíme jak se v položce "Světelný zdroj" orientovat.

Příklad:

2xE14/40W

Počet žárovek
Označení závitu
Výkon jedné žárovky